  • Mfr # LWE25R1000HS2
  • Zoro # G611976227
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Carbon Steel
Rail Height
19 mm
Type
Linear Way, Ball Type
Mounting End Dia. (mm)
7 mm
Rail Length
1000 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LWE25R1000HS2
Country of Origin
Japan
Dimensions
Rail Height
19 mm
Mounting End Dia. (mm)
7 mm
Rail Length
1000 mm
Rail Width (mm)
23 mm
Base Width (mm)
23 mm
Details
Material
Carbon Steel
Type
Linear Way, Ball Type
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Description
Linear Way, 480 mm Rail, Precision Accuracy Grade, To assemble with MHT12, MHDC12, MHD12, MHDG12