  • Mfr # LWE30R1000HS2
  • Zoro # G911975821
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Carbon Steel
Rail Height
25 mm
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Rail Length
1000 mm
Type
Linear Way, Ball Type
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LWE30R1000HS2
Country of Origin
Japan
Dimensions
Rail Height
25 mm
Rail Length
1000 mm
Base Width (mm)
28 mm
Mounting End Dia. (mm)
7 mm
Rail Width (mm)
28 mm
Details
Material
Carbon Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Type
Linear Way, Ball Type
Description
Linear Roller Way, 480 mm Rail, Precision Accuracy Grade, To assemble with MXC20, MX20, MXG20, MXDC20, MXD20, MXDG20, MXSC20, MXS20 or MXSG20