  • Mfr # LRX12R720HS2
  • Zoro # G811977246
/ea
Free Shipping & Returns
Rail Height
12 mm
Type
Linear Way, Roller Type
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Rail Length
720 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LRX12R720HS2
Rail Height
12 mm
Rail Length
720 mm
Base Width (mm)
12 mm
Mounting End Dia. (mm)
3.5 mm
Rail Width (mm)
12 mm
Details
Material
Carbon Steel
Type
Linear Way, Roller Type
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Description
Linear Roller Way, 1020 mm Rail, Half Pitch Specification, Precision Accuracy Grade, To assemble with MXC25, MX25, MXG25, MXDC25, MXD25, MXDG25, MXSC25, MXS25 or MXSG25