  • Mfr # LWH20R1020BHS2
  • Zoro # G711976332
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Carbon Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Type
Linear Way, Ball Type
Mounting End Dia. (mm)
6 mm
Base Width (mm)
20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LWH20R1020BHS2
Country of Origin
Japan
Dimensions
Mounting End Dia. (mm)
6 mm
Base Width (mm)
20 mm
Rail Length
1020 mm
Rail Height
18 mm
Rail Width (mm)
20 mm
Details
Material
Carbon Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Type
Linear Way, Ball Type
Description
Linear Way, 280 mm Rail, High Accuracy Grade, To assemble with METC20, MET20, METG20, MEC20, ME20, MEG20, MESC20, MES20, MESG20