  • Mfr # LWH30R1040BHS2
  • Zoro # G711976295
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Carbon Steel
Rail Height
25 mm
Rail Width (mm)
28 mm
Rail Length
1040 mm
Base Width (mm)
28 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LWH30R1040BHS2
Country of Origin
Japan
Dimensions
Rail Height
25 mm
Rail Width (mm)
28 mm
Rail Length
1040 mm
Base Width (mm)
28 mm
Mounting End Dia. (mm)
9 mm
Details
Material
Carbon Steel
Type
Linear Way, Ball Type
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Description
Linear Way, 340 mm Rail, High Accuracy Grade, To assemble with METC20, MET20, METG20, MEC20, ME20, MEG20, MESC20, MES20, MESG20