  • Mfr # 7600-42-38-2-EPDM-85
  • Zoro # G509880438
/ea
Key Features
Seal Material
EPDM
System of Measurement
Metric
Minimum Thickness
2 mm
Maximum Thickness
2 mm
For Screw Size
M38
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
7600-42-38-2-EPDM-85
Country of Origin
Italy
Dimensions
Minimum Thickness
2 mm
Maximum Thickness
2 mm
For Screw Size
M38
Outside Diameter
42 mm
Inside Diameter
38 mm
Details
Item
Sealing Washer
Seal Material
EPDM
System of Measurement
Metric
Type
Hygienic Sealing Washer
Resistance Properties
Pack Size
Small Pack
Seal Material - Maximum Temperature
120 Degrees C
Seal Material - Minimum Temperature
-40 Degrees C
Sealing Washer Type
All Plastic or Rubber Washer
Tensile Strength
14 N/sq mm
RoHS Compliant
RoHS Compliant
Seal Material Color
Blue
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Metal Detectable
Not Metal Detectable
FDA Approved
FDA Approved
Description
Sealing Washer, Sealing Washer Type All Plastic or Rubber Washer, Finish Not Applicable, Metal Material Not Applicable, Material Grade/Class Not Applicable, For Screw Size M39, Inside Diameter 38 mm, Outside Diameter 42 mm, Maximum Thickness 2 mm, Seal Material EPDM, System of Measurement Metric, Pack Size Small Pack, Minimum Thickness 2 mm, Resistance Properties Abrasion-Resistant, Acid-Resistant, Alkaline-Resistant, Solvent-Resistant, UV-Resistant, Wear-Resistant, RoHS Compliant RoHS Compliant