  • Mfr # 451-20-20-M6-EE-55
  • Zoro # G808259089
/ea
Key Features
Height
0.79 in
Thread Size
M6
Resistant To
Abrasion; Wear
Mounting
Compressor; Motor; Pump
Maximum Load Sideways Shear
491 lbf
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
451-20-20-M6-EE-55
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Height
0.79 in
Thread Size
M6
Tap Depth
6 mm
Overall Diameter
20 mm
Overall Height
20 mm
Details
Item
Vibration-Isolating Mount
Resistant To
Abrasion; Wear
Mounting
Compressor; Motor; Pump
Maximum Load Sideways Shear
491 lbf
Maximum Load Downward Compression
97 lbf
Durometer
55A
Shape
Cylindrical
Vibration Isolator Style
Two Tapped Holes
Stud or Tap Material
304 Stainless Steel
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Isolator Material
Natural Rubber
Mounting Style
Compression
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Load Downward Compression - Maximum
431.48 N
Operating Temperature - Maximum
176 Degrees F
FDA Approved
Not FDA Approved
Load Sideways Shear - Maximum
2,184.08 N
Description
Vibration-Isolating Mount, Vibration Isolator Style Two Tapped Holes, Maximum Load Downward Compression 97 lbf, Overall Diameter 20 mm, Height 0.79 in, Stud Length Not Applicable, Maximum Load Sideways Shear 491 lbf, Thread Size M6, Durometer 55A, Isolator Material Natural Rubber, Maximum Operating Temperature 176 Degrees F, Mounting Compressor; Motor; Pump, Resistant To Abrasion; Wear, Shape Cylindrical, Stud or Tap Material 304 Stainless Steel, Tap Depth 6 mm