12V 22Ah K2B12V22EB Lithium Iron Phosphate Battery with BMS
  • Mfr # K2B12V22EB
  • Zoro # G506372462
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K2B12V22EB
Country of Origin
United States
Description
K2 Energy 12V 22Ah K2B12V22EB Lithium Iron Phosphate Battery with BMS
K2 Energy 12V 22Ah K2B12V22EB Lithium Iron Phosphate Battery has a battery management system (BMS) in place. BMS keeps a check on the key operational parameters during charging and discharging such as voltages, currents, internal and ambient temperature.
Battery Management Systems Main Objectives:
Protect the cells or the battery from damage
Prolong the life of the battery
Self-Checking
Defect Alerting Function
Capacity (SOC) Calculating
High Voltage Leakage Warning
Charging and Discharging Management
Collection of Voltage, Current and Temperature
Over Current, Over Volt, Temperature Protection
Communication: display , data transfer
K2 Energy 12V 22Ah K2B12V22EB Lithium Iron Phosphate Battery Specifications:
Nominal Capacity @ C/5 (Ah):22
Average Operating Voltage@ C/5 (V): 12.8
Height: 6.5in (165mm)
Width: 3.52in (89.5mm)
Length: 4.53in (115mm)