  • Mfr # K0122.2063X45
  • Zoro # G7283011
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Silver
Diameter
18.5mm
Finish
Black Oxide (Parts), Powder Coated, Satin (Body)
Height
28.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K0122.2063X45
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
28.5mm
Length
65mm
Screw Length
45.00mm
Thread Size
M6
Overall Length
74.5 mm
Width
0.73"
Overall Height
90.5 mm
Height (In.)
1.12
Thread Length
45 mm
Details
Color
Silver
Finish
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Modern Design
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Components
Steel
Thread Type
External
Item
Adjustable Handle
Type
External Thread
Handle Type
Teardrop
Finish - Machining
Powder Coated
Components Material
Steel
Handle Material
Zinc
Thread Standard
Metric
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Silver, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 45.00mm, Overall Height 90.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated