  • Mfr # K0123.93082X25
  • Zoro # G7342925
Base Dia. (In.)
0.63
Diameter
21mm
Height
41.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
K0123.93082X25
Base Dia. (In.)
0.63
Diameter
21mm
Height
41.5mm
Length
3.15"
Screw Length
25.00mm
Thread Size
M8
Overall Length
91 mm
Overall Height
83.5 mm
Height (In.)
1.63
Width
0.83"
Handle Height - Maximum
58.5 mm
Hub Height
41.5 mm
Handle Height - Minimum
54.5 mm
Handle Length
80 mm
Thread Length
25 mm
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Thread Standard
Metric
Measurement System
Metric
Thread Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 25.00mm, Overall Height 83.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated