  • Mfr # K0648.15211A1X40
  • Zoro # G6217976
Overall Width
22 mm
Overall Length
79.6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0648.15211A1X40
Overall Width
22 mm
Overall Length
79.6 mm
Thread Size
#10-32
Width
22mm
Screw Length
40.00mm
Clamped Height
23.4 mm
Center Height - Maximum
14 mm
Handle Width
16 mm
Thread Length
40 mm
Handle Length
71.5 mm
Features
Screwdriver Slot at Stud's Top End Allows for Fine Adjustment when Clamping Space is limited
Steel
Thread Standard
UNF
Measurement System
Inch
Clamping Force - Maximum
2.5 kN
Clamping Distance
1.15 mm
Description
Cam Handle, Threaded Stud, Adjustable Cam Lever, Plastic, Thread Size #10-32, Overall Length 79.6 mm