  • Mfr # KM40TSEM12055M
  • Zoro # G3812829
Key Features
Dimension Type
Metric
Standards
DIN 6535/1835, ISO 26622
Projection
55.00mm
Nose Dia.
41.50mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
KM40TSEM12055M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Dimension Type
Metric
Taper Size
KM40TS
Nose Dia.
41.50mm
Overall Length
3.1480mm
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
24.9500mm
Details
Item
End Mill Holder
Standards
DIN 6535/1835, ISO 26622
Projection
55.00mm
Shank Type - Machining
Taper
Measurement System
Description
End Mill Holder, Taper Size KM40TS, Projection 55.00mm, Nose Dia. 41.50mm, Measurement System Metric