  • Mfr # KM63XMZEM1255Y
  • Zoro # G3733071
Coolant Through
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
41.50mm
Projection
2.5500 in
Measurement System
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
KM63XMZEM1255Y
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Taper Size
KM63XMZ
Nose Dia.
41.50mm
Overall Length
3.7382mm
Shank Dia.
63.00mm
Shank Length
39.9500mm
Item
End Mill Holder
Projection
2.5500 in
Measurement System
Shank Type - Machining
Taper
Description
End Mill Holder, Taper Size KM63XMZ, Projection 2.5500 in, Nose Dia. 41.50mm, Measurement System Metric