  • Mfr # KM50TSEM12055M
  • Zoro # G3813230
Coolant Through
Dimension Type
Metric
Projection
55.00mm
Nose Dia.
41.50mm
Standards
ISO 26622
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
KM50TSEM12055M
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
41.50mm
Taper Size
KM50TS
Overall Length
3.4232mm
Shank Dia.
50.00mm
Shank Length
31.9500mm
Item
End Mill Holder
Projection
55.00mm
Standards
ISO 26622
Measurement System
Shank Type - Machining
Taper
Description
End Mill Holder, Taper Size KM50TS, Projection 55.00mm, Nose Dia. 41.50mm, Measurement System Metric