Indexable Cutting Head Unit, KM40TSS25GPWLNR06, 114.95mm L, Trigon Insert Shape
  • Mfr # KM40TSS25GPWLNR06
  • Zoro # G3567853
Overall Length
114.95mm
Insert Shape
Trigon
Insert Size
Shank Dia.
40.00mm
Rake
-12 Degrees Radial, -5 Degrees Axial
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
KM40TSS25GPWLNR06
Country of Origin
Japan
Dimensions
Overall Length
114.95mm
Insert Size
Shank Dia.
40.00mm
Max. Bore Depth
77.33mm
Min. Bore Dia.
32.00mm
Insert Cutting Edge Length
6.52mm
Connection Size
Item
Indexable Cutting Head Unit
Insert Shape
Trigon
ANSI Code
KM40TSS25GPWLNR06
Cutting Direction
Right Hand
Rake
ISO Number
KM40TSS25GPWLNR06
Cutting Application
Boring
Side Cutting Edge Angle
-5 Degrees
Standards
ISO 26622
Center to Cutting Tip
17.00mm
Number of Coolant Holes
1
Approach Angle
95 Degrees
Insert Holding Type
P-Clamping (Lever Lock or Lock Pin)
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Style
WN
Description
Indexable Cutting Head Unit, Insert Shape Trigon, Overall Length 114.95mm, KM40TSS25GPWLNR06, 95 Degrees , 17.00mm, Coolant Through, Boring, Right Hand