Indexable Cutting Head Unit, KM40TSS25GPCLNL12, 114.95mm L, 80 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # KM40TSS25GPCLNL12
  • Zoro # G3570723
Overall Length
114.95mm
Insert Shape
80 Degrees Diamond
Rake
-12 Degrees Radial, -5 Degrees Axial
Insert Size
Shank Dia.
40.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
KM40TSS25GPCLNL12
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
114.95mm
Insert Size
Shank Dia.
40.00mm
Max. Bore Depth
77.33mm
Min. Bore Dia.
32.00mm
Insert Cutting Edge Length
12.90mm
Connection Size
Item
Indexable Cutting Head Unit
Insert Shape
80 Degrees Diamond
ANSI Code
KM40TSS25GPCLNL12
Rake
Cutting Direction
Left Hand
Insert Holding Type
P-Clamping (Lever Lock or Lock Pin)
ISO Number
KM40TSS25GPCLNL12
Insert Style
CN
Cutting Application
Boring
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Center to Cutting Tip
17.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
Number of Coolant Holes
1
Standards
ISO 26622
Side Cutting Edge Angle
-5 Degrees
Approach Angle
95 Degrees
Description
Indexable Cutting Head Unit, Insert Shape 80 Degrees Diamond, Overall Length 114.95mm, KM40TSS25GPCLNL12, 95 Degrees , 17.00mm, Coolant Through, Boring, Left Hand