Indexable Cutting Head Unit, KM40TSS32GMDUNR15, 114.95mm L, 55 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # KM40TSS32GMDUNR15
  • Zoro # G3568300
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
114.95mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
KM40TSS32GMDUNR15
Shank Dia.
40.00mm
Insert Size
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
KM40TSS32GMDUNR15
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
114.95mm
Shank Dia.
40.00mm
Insert Size
Max. Bore Depth
76.02mm
Min. Bore Dia.
40.00mm
Insert Cutting Edge Length
15.04mm
Connection Size
KM40TS
Details
Item
Indexable Cutting Head Unit
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
KM40TSS32GMDUNR15
Cutting Direction
Right Hand
Rake
-12 Degrees Radial, -5 Degrees Axial
Insert Style
DN
Center to Cutting Tip
22.00mm
Approach Angle
93 Degrees
Cutting Application
Boring
Insert Holding Type
Clamp and Lock Pin
Number of Coolant Holes
1
Standards
ISO 26622
ISO Number
KM40TSS32GMDUNR15
Side Cutting Edge Angle
-3 Degrees
Coolant Fed
Coolant Through
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Description
Indexable Cutting Head Unit, Insert Shape 55 Degrees Diamond, Overall Length 114.95mm, KM40TSS32GMDUNR15, 93 Degrees , 22.00mm, Coolant Through, Boring, Right Hand