Indexable Cutting Head Unit, KM40TSS32GMDUNL15, 114.95mm L, 55 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # KM40TSS32GMDUNL15
  • Zoro # G3569734
Overall Length
114.95mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
KM40TSS32GMDUNL15
Shank Dia.
40.00mm
Rake
-12 Degrees Radial, -5 Degrees Axial
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
KM40TSS32GMDUNL15
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
114.95mm
Shank Dia.
40.00mm
Insert Size
Insert Cutting Edge Length
15.04mm
Max. Bore Depth
76.02mm
Min. Bore Dia.
40.00mm
Connection Size
Item
Indexable Cutting Head Unit
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
KM40TSS32GMDUNL15
Rake
Cutting Direction
Left Hand
Standards
ISO 26622
Coolant Fed
Coolant Through
Approach Angle
93 Degrees
Number of Coolant Holes
1
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Holding Type
Clamp and Lock Pin
Cutting Application
Boring
Insert Style
DN
ISO Number
KM40TSS32GMDUNL15
Center to Cutting Tip
22.00mm
Side Cutting Edge Angle
-3 Degrees
Description
Indexable Cutting Head Unit, Insert Shape 55 Degrees Diamond, Overall Length 114.95mm, KM40TSS32GMDUNL15, 93 Degrees , 22.00mm, Coolant Through, Boring, Left Hand