Indexable Cutting Head Unit, KM50TSS32KMDUNR15, 156.95mm L, 55 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # KM50TSS32KMDUNR15
  • Zoro # G3569420
Overall Length
156.95mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
KM50TSS32KMDUNR15
Rake
-12 Degrees Radial, -5 Degrees Axial
Insert Size
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
KM50TSS32KMDUNR15
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
156.95mm
Insert Size
Shank Dia.
50.00mm
Max. Bore Depth
96.26mm
Insert Cutting Edge Length
15.50mm
Min. Bore Dia.
40.00mm
Connection Size
Item
Indexable Cutting Head Unit
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
KM50TSS32KMDUNR15
Cutting Direction
Right Hand
Rake
Coolant Fed
Coolant Through
Approach Angle
93 Degrees
Insert Style
DN
Cutting Application
Boring
Center to Cutting Tip
22.00mm
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Number of Coolant Holes
1
Side Cutting Edge Angle
-3 Degrees
Insert Holding Type
Clamp and Lock Pin
Standards
ISO 26622
ISO Number
KM50TSS32KMDUNR15
Description
Indexable Cutting Head Unit, Insert Shape 55 Degrees Diamond, Overall Length 156.95mm, KM50TSS32KMDUNR15, 93 Degrees , 22.00mm, Coolant Through, Boring, Right Hand