Indexable Cutting Head Unit, KM50TSS32KMDUNL15, 156.95mm L, 55 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # KM50TSS32KMDUNL15
  • Zoro # G3570075
Overall Length
156.95mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
KM50TSS32KMDUNL15
Rake
-12 Degrees Radial, -5 Degrees Axial
Shank Dia.
50.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
KM50TSS32KMDUNL15
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
156.95mm
Shank Dia.
50.00mm
Insert Size
Max. Bore Depth
96.26mm
Min. Bore Dia.
40.00mm
Insert Cutting Edge Length
15.50mm
Connection Size
Item
Indexable Cutting Head Unit
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
KM50TSS32KMDUNL15
Rake
Cutting Direction
Left Hand
Number of Coolant Holes
1
Insert Style
DN
Center to Cutting Tip
22.00mm
ISO Number
KM50TSS32KMDUNL15
Standards
ISO 26622
Coolant Fed
Coolant Through
Side Cutting Edge Angle
-3 Degrees
Insert Holding Type
Clamp and Lock Pin
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Cutting Application
Boring
Approach Angle
93 Degrees
Description
Indexable Cutting Head Unit, Insert Shape 55 Degrees Diamond, Overall Length 156.95mm, KM50TSS32KMDUNL15, 93 Degrees , 22.00mm, Coolant Through, Boring, Left Hand