Indexable Cutting Head Unit, KM63TSS25KMDUNL15, 164.95mm L, 55 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # KM63TSS25KMDUNL15
  • Zoro # G3570714
Overall Length
164.95mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
KM63TSS25KMDUNL15
Shank Dia.
63.00mm
Insert Size
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
KM63TSS25KMDUNL15
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
164.95mm
Shank Dia.
63.00mm
Insert Size
Min. Bore Dia.
32.00mm
Max. Bore Depth
88.23mm
Insert Cutting Edge Length
15.50mm
Connection Size
Item
Indexable Cutting Head Unit
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
KM63TSS25KMDUNL15
Rake
-12 Degrees Radial, -5 Degrees Axial
Cutting Direction
Left Hand
Insert Holding Type
Clamp and Lock Pin
Center to Cutting Tip
17.00mm
Cutting Application
Boring
Coolant Fed
Coolant Through
Insert Style
DN
Approach Angle
93 Degrees
Number of Coolant Holes
1
ISO Number
KM63TSS25KMDUNL15
Side Cutting Edge Angle
-3 Degrees
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Standards
ISO 26622
Description
Indexable Cutting Head Unit, Insert Shape 55 Degrees Diamond, Overall Length 164.95mm, KM63TSS25KMDUNL15, 93 Degrees , 17.00mm, Coolant Through, Boring, Left Hand