  • Mfr # 6010HGV01AKM0200
  • Zoro # G0207952
Outlet Size
2"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
6010HGV01AKM0200
Country of Origin
United States
Outlet Size
2"
Overall Length
5 1/2 in
Outlet Connection Size
2 in
Seat Material
FKM
Standards
ASME Code UV
Factory Set Pressure
200 psi
ASME Section Code
Section VIII, Section XIII
For Media
Air, Gas
Operating Pressure - Minimum
18 psi
Operating Pressure - Maximum
314 psi
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1 1/2 in, Outlet Size 2 in, Factory Set Pressure 215 psi, Disc Material Brass, Overall Height 10 5/8 in, Application Air/Gas Compressors, Intercoolers and Aftercoolers, Pressure Reducing Stations, Pressure Vessels-Containing Steam, Steam Boilers and Generators, Tanks, Receivers, Sterilizers and Autoclaves, Overall Length 5 1/2 in, Seat Material FKM, Spring Material Stainless Steel