  • Mfr # 0140-C01-ME0025
  • Zoro # G5068323
Key Features
Inlet Size
1/2"
Outlet Size
1/2"
Body Material
Stainless steel
Outlet Type
MNPT
Inlet Type
FNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
0140-C01-ME0025
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
Outlet Size
Overall Height
4"
Overall Length
2-1/8"
Outlet Connection Size
1/2 in
Inlet Connection Size
1/2 in
Details
Body Material
Stainless steel
Item
Safety Relief Valve
Outlet Type
MNPT
Inlet Type
FNPT
Factory Set Pressure
25 psi
Temp. Range
-60 Degrees to 406 Degrees F
Disc Material
Test Lever
Test Lever Not Included
Seat Material
PTFE
Spring Material
Application
General utility valve of all stainless steel construction, including spring
Type
Liquid
Product Type
Safety Relief Valve
Inlet Connection Type
NPT
Operating Pressure - Minimum
25 psi
Outlet Connection Gender
Male
Inlet Connection Gender
Female
Operating Temperature - Minimum
-60 Degrees F
ASME Section Code
Non-Code
Outlet Connection Type
NPT
Operating Temperature - Maximum
406 Degrees F
Operating Pressure - Maximum
314 psi
Description
Safety Relief Valve, Body Material Stainless Steel, Inlet Type FNPT, Outlet Type MNPT, Inlet Size 1/2 in, Outlet Size 1/2 in, Factory Set Pressure 25 psi, Disc Material Stainless Steel, Overall Height 4 in, Application General utility valve of all stainless steel construction, including spring, Overall Length 2 1/8 in, Seat Material PTFE, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -60 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Not Included