  • Mfr # 0140-C01-ME0300
  • Zoro # G5068314
Key Features
Inlet Size
1/2"
Outlet Size
1/2"
Body Material
Stainless steel
Outlet Type
MNPT
Inlet Type
FNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
0140-C01-ME0300
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
Outlet Size
Overall Height
4"
Overall Length
2-1/8"
Outlet Connection Size
1/2 in
Inlet Connection Size
1/2 in
Details
Body Material
Stainless steel
Item
Safety Relief Valve
Outlet Type
MNPT
Inlet Type
FNPT
Factory Set Pressure
300 psi
Seat Material
PTFE
Spring Material
Application
General utility valve of all stainless steel construction, including spring
Temp. Range
-60 Degrees to 406 Degrees F
Disc Material
Test Lever
Test Lever Not Included
Type
Liquid
Product Type
Safety Relief Valve
Operating Temperature - Maximum
406 Degrees F
ASME Section Code
Non-Code
Operating Pressure - Minimum
25 psi
Inlet Connection Type
NPT
Outlet Connection Type
NPT
Operating Pressure - Maximum
314 psi
Outlet Connection Gender
Male
Inlet Connection Gender
Female
Operating Temperature - Minimum
-60 Degrees F
Description
Safety Relief Valve, Body Material Stainless Steel, Inlet Type FNPT, Outlet Type MNPT, Inlet Size 1/2 in, Outlet Size 1/2 in, Factory Set Pressure 300 psi, Disc Material Stainless Steel, Overall Height 4 in, Application General utility valve of all stainless steel construction, including spring, Overall Length 2 1/8 in, Seat Material PTFE, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -60 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Not Included