  • Mfr # 6010DCE01AAM0050
  • Zoro # G0207426
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
1/2"
Outlet Size
3/4"
Body Material
Bronze
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
6010DCE01AAM0050
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
1/2"
Outlet Size
3/4"
Overall Length
3-1/4"
Overall Height
6-1/2"
Inlet Connection Size
1/2 in
Outlet Connection Size
3/4 in
Details
Body Material
Bronze
Item
Safety Relief Valve
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
Temp. Range
-60 Degrees to 406 Degrees F
Factory Set Pressure
50 psi
Seat Material
EPR
Spring Material
Stainless Steel
Application
Test Lever
Test Lever Included
Disc Material
Brass
Standards
ASME Code V
Product Type
Safety Relief Valve
Outlet Connection Type
NPT
Outlet Connection Gender
Female
Inlet Connection Type
NPT
Operating Temperature - Minimum
-60 Degrees F
Operating Pressure - Maximum
264 psi
Inlet Connection Gender
Male
Operating Pressure - Minimum
18 psi
For Media
Steam
ASME Section Code
Section I
Operating Temperature - Maximum
425 Degrees F
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1/2 in, Outlet Size 3/4 in, Factory Set Pressure 50 psi, Disc Material Brass, Overall Height 6 1/2 in, Application Air/Gas Compressors, Intercoolers and Aftercoolers, Pressure Reducing Stations, Pressure Vessels-Containing Steam, Steam Boilers and Generators, Tanks, Receivers, Sterilizers and Autoclaves, Overall Length 3 1/4 in, Seat Material EPR, Spring Material Stainless Steel