  • Mfr # 6010DCM01AKM0075
  • Zoro # G7207191
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
6010DCM01AKM0075
Overall Height
6-1/2"
Overall Length
1-5/8"
Factory Set Pressure
75 psi
Operating Pressure - Maximum
314 psi
Operating Pressure - Minimum
18 psi
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1/2 in, Outlet Size 3/4 in, Factory Set Pressure 75 psi, Disc Material Brass, Overall Height 6 1/2 in, Application Air/Gas Compressors, Intercoolers and Aftercoolers, Pressure Reducing Stations, Pressure Vessels-Containing Steam, Steam Boilers and Generators, Tanks, Receivers, Sterilizers and Autoclaves, Overall Length 1 5/8 in, Seat Material Metal, Spring Material Stainless Steel