  • Mfr # 6010FEM01AAM0030
  • Zoro # G7060444
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
1"
Outlet Size
1 1/4"
Body Material
Bronze
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
6010FEM01AAM0030
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
1"
Outlet Size
1 1/4"
Overall Height
8 1/2 in
Overall Length
1 3/4 in
Outlet Connection Size
1 1/4 in
Inlet Connection Size
1 in
Details
Body Material
Bronze
Item
Safety Relief Valve
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
Disc Material
Brass
Temp. Range
-60 Degrees to 406 Degrees F
Application
Factory Set Pressure
30 psi
Standards
ASME Code V
Spring Material
Stainless Steel
Compliance
Section I Steam
Seat Material
Metal
Test Lever
Test Lever Included
Product Type
Safety Relief Valve
Inlet Connection Type
NPT
Inlet Connection Gender
Male
ASME Section Code
Section I
Operating Pressure - Minimum
18 psi
Operating Pressure - Maximum
264 psi
For Media
Steam
Outlet Connection Type
NPT
Operating Temperature - Maximum
425 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-60 Degrees F
Outlet Connection Gender
Female
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1 in, Outlet Size 1 1/4 in, Factory Set Pressure 30 psi, Disc Material Brass, Overall Height 8 1/2 in, Application Air/Gas Compressors, Intercoolers and Aftercoolers, Pressure Reducing Stations, Pressure Vessels-Containing Steam, Steam Boilers and Generators, Tanks, Receivers, Sterilizers and Autoclaves, Overall Length 1 3/4 in, Seat Material Metal, Spring Material Stainless Steel