  • Mfr # WALPAKN9AS040UNHD8SC2BZPE
  • Zoro # G116560976
Fixture Wattage
40 W
Voltage
120 V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WALPAKN9AS040UNHD8SC2BZPE
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Overall Width
9 in
Mounting Height - Maximum
18 ft
Overall Length
14 in
Overall Height
7 in
Nominal Length
14.00 in
Height
7.00 in
Size
14x9x7 in
Width
9 in
Fixture Wattage
40 W
Voltage
120 V
Metal Halide Wattage Equivalency
100 W
Color Temperature
3000/4000/5000
High Pressure Sodium Wattage Equivalency
100 W
Light Output
3,000 lm, 4,500 lm, 6,000 lm
Number of Knockouts
4
Fixture Lens Material
Glass
Operating Temperature - Maximum
122 Degrees F
Light Distribution Type - IESNA
Type IV
Rated Life
100,000 hr
Standards
cULus
Lithium Ion Battery
L
Lamp Type
SMD
Total Harmonic Distortion
< 20 %
Fixture Rated Life
Efficacy (LPW)
150 lm/W
Application
Outdoor
Operating Temp. Range
-40 °F to 122°F
Mounting
Surface
Watts
20.00/30.00/40.00 W
Lumens
CRI
80
Finish
Bronze
Power Factor
≥0.90
Description
Performance Wall Pack, Fixture Wattage 40 W, Voltage 120 to 347V AC, Light Technology LED, Color Temperature 3000K, 4000K, 5000K, Color Rendering Index 80, Includes Lamp Integrated, Rated Life 100,000 hr, Fixture Lens Material Glass, IP Rating IP65, Standards cULus, FCC, RoHS