  • Mfr # WALPAKN7A/080UNVD8SC2/BZ/P
  • Zoro # G216560937
Standards
cULus, FCC, RoHS
Voltage
120 to 277V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
WALPAKN7A/080UNVD8SC2/BZ/P
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Overall Width
14 1/2 in
Overall Height
6 5/8 in
Overall Length
9 1/4 in
Mounting Height - Maximum
20 ft
Height
6 5/8 in
Details
Standards
cULus, FCC, RoHS
Voltage
120 to 277V AC
Metal Halide Wattage Equivalency
250 W
High Pressure Sodium Wattage Equivalency
250 W
Light Output
6,075 lm, 8,775 lm, 11,000 lm
Fixture Wattage
80 W
Rated Life
150,000 hr
Operating Temperature - Maximum
104 Degrees F
Number of Knockouts
5
Color Temperature
3000K, 4000K, 5000K
Light Distribution Type - IESNA
Type IV
Fixture Lens Material
Polycarbonate
Description
Wall Pack, Fixture Wattage 80 W, Voltage 120 to 277V AC, Light Technology LED, Color Temperature 3000K, 4000K, 5000K, Color Rendering Index 80, Includes Lamp Integrated, Rated Life 150,000 hr, Fixture Lens Material Polycarbonate, IP Rating IP65, Standards cULus, FCC, RoHS