  • Mfr # 048A17O172
  • Zoro # G2034761
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Motor Design
Permanent Split Capacitor
Phase
Single
RPM Range
No. of Speeds
1
Voltage
460V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
048A17O172
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Length
11 15/16 in
Shaft Length
6 in
Body Dia.
5 11/16 in
Shaft Dia.
1/2 in
Length Less Shaft
Bolt Circle Dia.
1 1/4 in
Stud Size
#8-32
Lead Length
30 in
Details
Motor Design
Permanent Split Capacitor
Phase
Single
HP
1/2
RPM Range
No. of Speeds
1
Voltage
460V AC
Motor Shaft Rotation
CW/CCW
Frame
48Y
Motor Enclosure Design
Open Air-Over
Motor Mounting Type
Stud
Motor Service Factor
Motor Mounting Position
Horizontal or Vertical Shaft Up
Capacitor Required
2MDV6
Ins. Class
B
Motor Sub Application
Condenser Fan
Item
Condenser Fan Motor
Mounting Stud Pattern
3 5/8 in x 3 5/8 in
Hz
60 Hz
Motor Bearings
Ball
Nominal Efficiency
64 %
Full Load Amps
1.7 A
Max. Ambient Temp.
40 Degrees C
Voltage Compatibility
200-230/440V AC, 200-230/460V AC, 208-220/440V AC, 208-230/460V AC, 220-230/460V AC, 220/460V AC, 230/460/796V AC, 230/460V AC, 440-460V AC, 460/796V AC, 460V AC
Motor Thermal Protection
Auto
Application
General Purpose
Nameplate RPM
1,625
Stud Quantity
4
Duty
Continuous
Motor Shaft Design
Flat
Features
Shaft Slinger, Shaft With Flat, Thru Bolt, Weather Resistant Reversing Plug
Motor Application
HVAC/R
Standards
CSA Certified, UL Recognized
Duty Cycle
Continuous
Conduit Box Position
F1
Usable @ 200V
No
Motor Frame Material
Steel
Weight
15 lb
Conduit Box Location
Exterior
Usable @ 208V
No
Extended Thru-Bolts
Yes
Removable Base
Output Watts
370 W
Description
Condenser Fan Motor, Single Phase, Motor Design Permanent Split Capacitor, 1/2 hp HP, Nameplate RPM 1,625 RPM, No. of Speeds 1, Voltage 460V AC, 1.7 A Full Load Amps, 48Y Frame, Output Watts 370 W, 60 Hz Hz, Usable @ 208V Not Usable at 208V, Usable @ 200V Not Usable at 200V, Motor Service Factor 1, Motor Thermal Protection Auto, Ins. Class B, Duty Cycle Continuous, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Motor Shaft Rotation CW/CCW, Motor Enclosure Design Open Air Over, Motor Mounting Type Stud