  • Mfr # 5100P7WLEV
  • Zoro # G615554926
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Current Rating
100 A
Phase
Three
Number of Poles
4
Number of Wires
5
IP Rating
IP66, IP67, IP68, IP69K
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
5100P7WLEV
Country of Origin
Mexico
Dimensions
For Minimum Cable Diameter
0.725 in
For Maximum Cable Diameter
1.89 in
Face Diameter
2.716 in
Outside Diameter
4.99 in
Minimum Wire Size
6 AWG
Maximum Wire Size
1 AWG
Details
Item
Pin & Sleeve Plug
Current Rating
100 A