  • Mfr # 4100P12W
  • Zoro # G0390967
Key Features
Current Rating
100 A
Voltage Rating
250V AC
Number of Poles
3
Number of Wires
4
IP Rating
IP67
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
4100P12W
Country of Origin
Unknown
Details
Item
Watertight Pin & Sleeve Plug
Current Rating
100 A
Voltage Rating
250V AC
Number of Poles
3
Number of Wires
4
IP Rating
IP67
Connection Orientation
Straight
Housing Color
Orange
Cap Type
No Cap or Cover
Features
Watertite Wet-Location Wiring Solutions
Switch Rated
No
GFCI
No
Series
130150
Lighted Connector
Specialty
Pin and Sleeve
Gender
Male
Locking Blade
Yes
Flip Lid
Description
100 Amp Watertite Pin and Sleeve Plug, 3 Pole/4 Wire, 250V, Orange