  • Zoro # G004393440
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Use With - Motion Sensing and Dimming
1/4 HP Motor
Sensing Technology
Passive Infrared (PIR)/Ultrasonic
Standards
Max. Capacity @ 120VAC
10A (LED), 1200V (Fluorescent), 800VA (Fluorescent), 800W (Incandescent)
Max. Capacity @ 277VAC
10A (LED), 1200VA (Fluorescent), 2700VA (Fluorescent)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
OSSMD-GAI
Zoro #
G004393440
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
4.06 in
Overall Depth
1.83 in
Overall Width
1.75 in
Size
Height 4.06" (103.2mm), Width 1.75" (44.4mm), Depth 1.83" (47mm), Install Depth 1.35" (34.4mm), Install Height 2.06" (66.2mm)
Details
1/4 HP Motor
Sensing Technology
Standards
Max. Capacity @ 120VAC
Max. Capacity @ 277VAC
Coverage Angle - Motion Sensor
180 Degrees
Item
Occupancy Sensor
Communication Method
Hard Wired
Lighting Technology
Fluorescent, Incandescent, LED
Color
Ivory
Time Delay
30 sec to 30 min
Installation Location
Wall Mount
Maximum Time Delay
30 min
Load Rating @ 277V AC
Time Delay Adjustment Method
Adaptive
Maximum Operating Temperature
104 Degrees F
Load Rating @ 120V AC
1,200VA, Fluorescent, 10A, LED, 800VA, Fluorescent, 800W, Incandescent
Sensor Operation
Occupancy, Photocell, Vacancy
Minimum Time Delay
30 sec
Manufacturer Warranty
5 yr
Compatible with Series
Switching Only (universal)
Minimum Operating Temperature
32 Degrees F
Series
Decora
Coverage Type
Small Motion
Maximum Coverage Area
2,400 sq ft
USMCA Compliant
Yes
Grade
Commercial
Wiring
Primary Relay: No. 16 AWG leads: Line: Black, Load: Blue Ground: Green, White: Neutral (where provided) - Secondary Relay: No. 16 AWG isolated contact leads: (2) Red
Pattern
180°
Application
Storage Temperature Range
14° to 185°F (-10° to 85°C)
Power Consumption
120V 140mW, 277V 360mW
Switch Type
Single-Pole, Dual Relay
Relative Humidity
20% to 90% non-condensing
Neutral Wire Connection
Not Required
Rated Frequency
50/60 Hz
Maximum Detection Distance
40 ft
Number of Gangs
1
Number of Buttons
2
Horsepower Rating
1/4 hp
Includes Motion Sensor
Yes
Nightlight
No
Includes Dimming Switch
Dimming Switch Not Included
Neutral Required
No
Includes Wall Plate
Wall Plate Not Included
Fan Rated
Operating Voltage
120/230/277V AC
Description
Occupancy Sensor, Number of Buttons 2, Sensor Operation Occupancy, Photocell, Vacancy, Compatible with Series Switching Only (universal), Lighting Technology Fluorescent, Incandescent, LED, Operating Voltage 120/230/277V AC, Sensing Technology Passive Infrared (PIR)/Ultrasonic, Load Rating @ 120V AC 1,200VA (Fluorescent), 10A (LED), 800VA (Fluorescent), 800W (Incandescent), Communication Method Hard Wired, Maximum Coverage Area 2,400 sq ft, Neutral Required No, Color Ivory, Nightlight No