  • Mfr # 32LN662MBUB
  • Zoro # G7685618
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
HDTV High Definition Type
Full High Definition
Max. Resolution
1366 x 768
HDTV SmartTV Compatible
Yes
HDTV Screen Shape
Flat
Aspect Ratio
0.6729
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
32LN662MBUB
Country of Origin
Mexico
Dimensions
TV Screen Size Range
28" to 32"
HDTV Screen Size
32 in
Width
28 7/8 in
Height
17 1/4 in
Depth
2 1/4 in
Overall Height
Overall Depth
2 1/4 in
Overall Width
Diagonal Screen Size
32 in
Screen Size Class
32 in
Viewable Screen Size
32 in
Details
HDTV High Definition Type
Full High Definition
Max. Resolution
1366 x 768
HDTV SmartTV Compatible
Yes
HDTV Screen Shape
Flat
Aspect Ratio
0.6729
V-Chip
Composite Inputs
1
Pro:Idiom(TM)
HDTV Resolution
Series
LN662M
Speakers
2
Sleep/Alarm Timer
No
Remote Control Type
Standard IR
Digital Cable Ready
VESA Pattern
200x200
PC Inputs
Watts/Channel
5W x 2
Vertical Resolution
1080p
HDTV WiFi Compatible
USB Slot
S-Video Inputs
Multifunction
No
Media Card Slot
Sound Leveler
Contrast Ratio
Energy Star Compliant
Language Options
English, French, Spanish
Item
Healthcare HDTV
Includes
Power Cord
Audio Outputs
1
Screen Refresh Rate
60 Hz
Coaxial Cable Inputs
HDTV Display Type
LED
HDTV Application
Healthcare
Component Video Inputs
HDMI Inputs
2
Simulated Surround
Brightness
240 cd/sq m
Display Type
LED
Includes Sleep Timer
Includes V-Chip
Includes Simulated Surround Sound
Total Number of Audio Outputs
Facility Type
Healthcare
Number of S-Video Inputs
Number of Speakers
Includes Remote Control
Maximum Operating Voltage
120V AC
Number of Component Video Inputs
4
Input Type
Composite, HDMI, Coaxial Cable Input
Smart TV
Number of HDMI Inputs
Number of USB Inputs
Weight
10.7 lb
Includes Sound Leveler
Resolution
1080p
Audio Output Type
Headphone
Standards
UL Listed
Number of Coaxial Cable Inputs
Number of Composite Inputs
Maximum Screen Resolution
1920 x 1080
Total Number of Inputs
4
Number of Media Card Slots
RMS Output Power
10 W
Bluetooth
VESA Mount Compatible
Operating System
WebOS 22
Package Contents
32LN662MBUB Smart LED-LCD TV, Power Cable (1.8 m Angle Type)
Digital Tuner
ClearQAM, ATSC
Internet Access
Operating Power Consumption
39.20 W
Environmentally Friendly
PC Streaming
VESA Mount Standard
200 x 200
High Dynamic Range (HDR) Type
HDR10 Pro, HLG
High Dynamic Range (HDR)
Total Number of HDMI Ports
Video Signal Standard
HDTV
Environmental Certification
China Environmental United Certification Center (CEC)
Backlight Technology
Input Frequency
60 Hz, 50 Hz
Wireless LAN
Interactive Features
Voice Recognition
USB
Energy Consumption per Year
59 kWh
Input Voltage
120 V AC
HDMI
Features
Ethernet
Scan Format
720p
Description
Healthcare HDTV, Diagonal Screen Size 32 in, Overall Height 17 1/4 in, Screen Refresh Rate 60 Hz, Display Type LED, Maximum Screen Resolution 1920 x 1080, Overall Depth 2 1/4 in, Overall Width 28 7/8 in, Weight 10.7 lb, Brightness 240 cd/sq m, VESA Pattern 200x200, Facility Type Healthcare, Resolution 1080p, Input Type Composite, HDMI, Coaxial Cable Input, Audio Output Type Headphone, Contrast Ratio 1,200:1, Includes Power Cord, Includes Remote Control No, Includes Simulated Surround Sound No