  • Mfr # XSTB23-72PT/LG-IRS
  • Zoro # G9904702
Workbench/Table Leg Type
Panel/Pedestal
Top Thickness
1 9/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
XSTB23-72PT/LG-IRS
Top Thickness
1 9/16 in
Overall Depth
30 in
Overall Width
72 in
Height
Depth
30 in
Width
72 in
Non-Metal Top Thickness
Back Stop Height
3 in
Workbench/Table Leg Type
Panel/Pedestal
Bullnose
No. of Drawers
3
Color
Gray
Fully Assembled
Standards
CSA Certified, UL Listed
Number of Drawers
3
Number of Shelves
0
16 ga
Features
2 Keys Included, Drawer and Door Lock Separately
Number of Legs and Bases
Number of Outlets
0
Number of Cabinets
1
Glide
Lock Type
Keyed
Leg Type
Panel Leg & Pedestal Cabinet Base
Maximum Drawer Load Capacity
165 lb
Stationary
Number of Compartments
8
Description
Workbench, Height Adjustability Fixed Height, Top Material Laminate, Assembly Fully Assembled, Color Gray, Frame Material Steel, Leg Type Panel Leg & Pedestal Cabinet Base, Maximum Adjustable Height Not Applicable, Minimum Adjustable Height Not Applicable, Non-Metal Top Thickness 1 9/16 in, Number of Cabinets 1, Number of Drawers 3, Included Components Back Stop, Stringer, Number of Outlets 0, Number of Shelves 0, Overall Depth 30 in, Overall Fixed Height 35 1/4 in