  • Mfr # XSTB11-60PT/BB
  • Zoro # G9904894
/ea
Key Features
Workbench/Work Table Type
Freestanding
Workbench/Table Leg Type
Panel
Frame Material
Steel
Load Capacity
1000 lb.
Top Thickness
1-9/16"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XSTB11-60PT/BB
Country of Origin
United States
Dimensions
Top Thickness
1-9/16"
Overall Depth
30 in
Overall Width
60 in
Height
Depth
30"
Width
60"
Back Stop Height
3 in
Height Adjustability
Fixed Height
Non-Metal Top Thickness
1 9/16 in
Overall Fixed Height
35 1/4 in
Details
Workbench/Work Table Type
Freestanding
Workbench/Table Leg Type
Panel
Frame Material
Steel
Load Capacity
1000 lb.
Finish
Powder Coated
Edge Type
Bullnose
Color
Bright Blue
Item
Workbenches
Workbench/Workstation Item
Workbench
Includes
Worksurface Support Rails
Workbench/Table Frame Material
Workbench Item
Workbench
Workbench/Table Assembly
Assembled
Workbench/Table Surface Material
Laminate
Assembly
Fully Assembled
Standards
CSA Certified, UL Listed
Number of Drawers
Number of Shelves
Number of Cabinets
Frame Metal Material Gauge
16 ga
Edge Shape
Bullnose
Frame Material Finish
Powder Coated
Number of Legs and Bases
4
Top Material
Laminate
Brake Type
None
Maximum Drawer Load Capacity
165 lb
ESD Safe
Yes
Portability
Stationary
Features
2 Keys Included, Drawer and Door Lock Separately
Overall Load Capacity
Foot Type
Glide
Number of Outlets
Leg Type
Panel Leg
Included Components
Back Stop, Stringer
Description
Workbench, Height Adjustability Fixed Height, Top Material Laminate, Assembly Fully Assembled, Color Blue, Frame Material Steel, Leg Type Panel Leg, Maximum Adjustable Height Not Applicable, Minimum Adjustable Height Not Applicable, Non-Metal Top Thickness 1 9/16 in, Number of Cabinets 0, Number of Drawers 0, Included Components Back Stop, Stringer, Number of Outlets 0, Number of Shelves 0, Overall Depth 30 in, Overall Fixed Height 35 1/4 in, Overall Load Capacity 1,000 lb, Overall Width 60 in