  • Mfr # XSTB13-72PT/BB
  • Zoro # G9904885
/ea
See details
Workbench/Table Leg Type
Panel
Top Thickness
1-9/16"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
XSTB13-72PT/BB
Top Thickness
1-9/16"
Overall Depth
30 in
Overall Width
72 in
Depth
30"
Height
Width
72"
Back Stop Height
3 in
Non-Metal Top Thickness
1 9/16 in
Overall Fixed Height
35 1/4 in
Workbench/Table Leg Type
Panel
Color
Bright Blue
Item
Workbenches
Worksurface Support Rails
Standards
CSA Certified, UL Listed
Leg Type
Panel Leg
Number of Legs and Bases
4
Glide
ESD Safe
Yes
16 ga
Maximum Drawer Load Capacity
165 lb
Features
2 Keys Included, Drawer and Door Lock Separately
Description
Workbench, Height Adjustability Fixed Height, Top Material Laminate, Assembly Fully Assembled, Color Blue, Frame Material Steel, Leg Type Panel Leg, Maximum Adjustable Height Not Applicable, Minimum Adjustable Height Not Applicable, Non-Metal Top Thickness 1 9/16 in, Number of Cabinets 0, Number of Drawers 0, Included Components Back Stop, Stringer, Number of Outlets 0, Number of Shelves 0, Overall Depth 30 in, Overall Fixed Height 35 1/4 in, Overall Load Capacity 1,000 lb, Overall Width 72 in