  • Mfr # WSH2-2448-36
  • Zoro # G9806045
/ea
Key Features
Workbench/Work Table Type
Work Bench with Hardboard Top
Workbench/Table Leg Type
Straight
Frame Material
Steel
Method of Construction
Welded
Load Capacity
5000 lb.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
WSH2-2448-36
Country of Origin
United States
Dimensions
Top Thickness
1/4"
Overall Depth
24 in
Overall Width
48 in
Height
36"
Depth
24"
Width
48"
Work Surface Width
48 in
Work Surface Depth
24 in
Overall Fixed Height
36 in
Non-Metal Top Thickness
1/4 in
Height Adjustability
Fixed Height
Height to Surface Top
36 in
Details
Workbench/Work Table Type
Work Bench with Hardboard Top
Workbench/Table Leg Type
Straight
Frame Material
Steel
Method of Construction
Welded
Load Capacity
5000 lb.
Gauge
Top: 12 ga.
Finish
Powder Coated
Edge Type
No. of Shelves
1
Color
Gray
Item
Workbenches
Workbench/Workstation Item
Workbench
Workbench/Table Frame Material
Iron
Workbench/Table Surface Material
Particleboard
Includes
Lower Shelf
Workbench Item
Workbench
Workbench/Table Assembly
Assembled
Assembly
Fully Assembled
Number of Shelves
1
Number of Drawers
0
Foot Type
Plain
Overall Load Capacity
Frame Construction
Welded Only
Included Components
Lower Shelf
Number of Cabinets
0
Top Metal Material Gauge
12 ga
Features
Maximum Shelf Load Capacity
500 lb
Leg Type
Straight Leg
Top Material Finish
Powder Coated
Number of Knockouts
For Environment
Industrial
Top Material
Engineered Wood
Edge Shape
Radius
Number of Outlets
Portability
Stationary
Frame Material Finish
Description
Workbench, Height Adjustability Fixed Height, Top Material Hardboard Over Steel, Assembly Fully Assembled, Color Gray, Frame Material Steel, Leg Type Straight Leg, Maximum Adjustable Height Not Applicable, Minimum Adjustable Height Not Applicable, Non-Metal Top Thickness 1/4 in, Number of Cabinets 0, Number of Drawers 0, Number of Knockouts 0, Included Components Lower Shelf, Number of Outlets 0, Number of Shelves 1, Overall Depth 24 in, Overall Fixed Height 36 in, Overall Load Capacity 5,000 lb