Lutron Dimming Ballast, 277V, 45-9/32 In Lamp FDB-T554-277-2
Dimming Ballast, 277V, 45-9/32 In Lamp (Discontinued)
  • Mfr # FDB-T554-277-2
  • Zoro # G3156142
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FDB-T554-277-2
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
1 in
Width
1 3/16 in
Length
18 in
Details
Ballast Family
Hi Lume(R) 1%
Thermal Protection
Class P
Ballast Lamp Watts
54
Ballast Lamp Type
T5HO
Ballast Max. Number of Lamps
2
Ballast Item
Electronic Ballast
Min. Starting Temp.
50 Degrees F
Ballast Max. Lamp Watts
54
Input Watts
124.7
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Ballast Type
Electronic
Total Harmonic Distortion
Less Than 10%
Dimming Range
100% to 1% RLO