  • Mfr # SFF120C250-G
  • Zoro # G908377836
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Power Consumption
3 VA
Contact Form
SPST-NO
Features
Input Voltage
120V AC
For Use With
Submersible Pumps
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SFF120C250-G
Country of Origin
United States
Dimensions
Body Depth
2.6 in
Mounting Hole Diameter
0.17 in
Body Width
1.7 in
Body Height
2.4 in
Details
Item
Seal Leak Relay
Power Consumption
3 VA
Contact Form
SPST-NO
Features
Input Voltage
120V AC
For Use With
Submersible Pumps
Standards
CE, cULus, cURus, UL Listed
Response Time
1 sec
Number of Channels
Dual Channel
Operating Current
5 A at 240V AC (Resistive Load), 5 A at 28V DC (Resistive Load)
Base Shape
Octal
Burden
3 VA at 5 A
Maximum Operating Temperature
149 Degrees F
Contact Rating (AC)
5 A @ 240V
Mechanical Operating Durability
Number of Pins
8
Seal Leak Minimum Resistance
1,000 ohm
Electrical Operating Durability
Relay Function
Seal Leakage
Electrical Connection
8-Pin Terminal
Coil Voltage
120V AC
Minimum Operating Temperature
-18 Degrees F
Status Indicator
LED Indicator
Adjustment Method
Rotary Knob
Seal Leak Maximum Resistance
250,000 ohm
Mounting Style
Panel
Contact Rating (DC)
5 A @ 28V
Current Rating
5 A
Frequency
50/60 Hz
Socket Code
A
Description
Seal Leak Relay, Contact Form SPST-NO, Current Rating 5 A, Electrical Connection 8-Pin Terminal, Input Voltage 120V AC, Number of Channels Dual Channel, Number of Pins 8, Relay Function Seal Leakage, Seal Leak Minimum Resistance 1,000 ohm, Seal Leak Maximum Resistance 250,000 ohm, Status Indicator LED Indicator, Contact Rating (AC) 5 A @ 240V, Contact Rating (DC) 5 A @ 28V, Mounting Style Panel, Adjustment Method Rotary Knob, Base Shape Octal, Body Depth 2.6 in, Body Height 2.4 in