  • Zoro # G4609005
/ea
Key Features
Motor Design
Three-Phase
Phase
Three
RPM Range
Voltage
230/460V AC
Motor Frame Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G4609005
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length Less Shaft
16 9/16 in
Shaft Length
3 1/8 in
Shaft Dia.
1 3/8 in
Overall Length
19 11/16 in
Body Dia.
9.63 in
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Bolt Circle Dia.
7 1/4 in
Details
Item
Washdown Motor
Motor Design
Three-Phase
Phase
Three
HP
10 hp
RPM Range
Voltage
230/460V AC
Frame
215TC
Motor Frame Material
Steel
Motor Thermal Protection
None
Motor Enclosure Design
Totally Enclosed Fan Cooled
Hz
60/50 Hz
Max. Ambient Temp.
40 Degrees C
Motor Bearings
Ball
Frame Material
Rolled steel
Motor Shaft Rotation
CW/CCW
Motor Mounting Type
C-Face, Rigid Base
CC Number
CC005A
Voltage Compatibility
200-230/440V AC, 200-230/460V AC, 208-220/440V AC, 208-230/460V AC, 230/460V AC
Ins. Class
F
Application
General Purpose
Nameplate RPM
1,765 RPM
Nominal Efficiency
91.5 %
Full Load Amps
26.8/13.4 A
Motor Application
General Purpose
Motor Service Factor
1.25
Motor Mounting Position
Horizontal
Motor Shaft Design
Keyed
Green Certification or Other Recognition
NEMA Premium(R) Rated
Standards
BISSC, CE, CSA, UL
NEMA Design
B
Usable @ 208V
Usable at 208V
Weight
179 lb
Full Load Amps @ 50Hz
26.8/13.4 A
Usable @ 200V
Usable at 200V
Removable Base
No
Finish
Epoxy-Coated
Duty Cycle
Continuous
Voltage @ 50Hz
460V AC
No. of Speeds
1
Conduit Box Location
Exterior
Endshield Material
Aluminum
Inverter Rating
10:1
Series
Washguard
Conduit Box Position
F1
Description
Washdown Motor, Three Phase, Motor Design Three-Phase, 10 hp HP, Nameplate RPM 1,765 RPM, No. of Speeds 1, Voltage 230/460V AC, Full Load Amps 26.8/13.4 A, 215TC Frame, Usable @ 208V Usable at 208V, Usable @ 200V Usable at 200V, 60/50 Hz Hz, Motor Service Factor 1.25, Motor Thermal Protection None, Ins. Class F, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Duty Cycle Continuous, NEMA Design B, Removable Base No, Motor Shaft Rotation CW/CCW, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan Cooled