  • Zoro # G4609020
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G4609020
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Shaft Length
3 1/8 in
Length Less Shaft
15 9/16 in
Shaft Dia.
1 3/8 in
Body Dia.
9.63 in
Overall Length
18 11/16 in
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Bolt Circle Dia.
7 1/4 in
HP
7 1/2 hp
Frame
213TC
Totally Enclosed Fan Cooled
CC Number
CC005A
Motor Service Factor
1.25
Nameplate RPM
1,765 RPM
Hz
60/50 Hz
Voltage Compatibility
200-230/440V AC, 200-230/460V AC, 208-220/440V AC, 208-230/460V AC, 230/460V AC
Full Load Amps
22.4-21.6/10.8 A
Nominal Efficiency
91.7 %
Motor Mounting Type
C-Face, Rigid Base
Standards
BISSC, CE, CSA, UL
Green Certification or Other Recognition
NEMA Premium(R) Rated
Continuous
Removable Base
No
No. of Speeds
1
Usable @ 200V
Usable at 200V
Weight
157 lb
Finish
Epoxy-Coated
Usable @ 208V
Usable at 208V
Conduit Box Location
Exterior
Full Load Amps @ 50Hz
22.4-21.6/10.8 A
Voltage @ 50Hz
460V AC
Endshield Material
Aluminum
Inverter Rating
10:1
Description
Washdown Motor, Three Phase, Motor Design Three-Phase, 7 1/2 hp HP, Nameplate RPM 1,765 RPM, No. of Speeds 1, Voltage 230/460V AC, Full Load Amps 22.4-21.6/10.8 A, 213TC Frame, Usable @ 208V Usable at 208V, Usable @ 200V Usable at 200V, 60/50 Hz Hz, Motor Service Factor 1.25, Motor Thermal Protection None, Ins. Class F, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Duty Cycle Continuous, NEMA Design B, Removable Base No, Motor Shaft Rotation CW/CCW, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan Cooled