  • Mfr # 1040T-HUB28MM
  • Zoro # G916389357
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Type
Round with Keyway
Resistance Properties
Chemical Resistant
Keyway Width
8 mm
Length through Bore
2 in
Included Screws
(2) Set Screws
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1040T-HUB28MM
Country of Origin
United States
Dimensions
Keyway Width
8 mm
Length through Bore
2 in
Hub Body Length
1.62 in
Bore Diameter
28 mm
Coupling Size
1040T
Screw Thread Size
#10-24
Keyway Depth
3 5/16 mm
Details
Bore Type
Round with Keyway
Item
BLUE-FLEX GRID CPLG HUB BS METRIC - 1130T GRID AND BELOW
Resistance Properties
Chemical Resistant
Included Screws
(2) Set Screws
Bushing Bore Range
1/2 to 1 1/8 in
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
Number of Locking Screws
2
Application
Turbine or Engine-Driven Motors
Set Screw Location
Keyway
Features
System of Measurement
Metric
Maximum Torque
2,200 in-lb
Maximum Speed
3,600 RPM
For Misalignment Type
Angular, Parallel
Description
BLUE-FLEX GRID CPLG HUB BS METRIC - 1130T GRID AND BELOW, System of Measurement Metric, Screw Thread Size #10-24, Outside Diameter 2.97 in, Features Progressive Contact Between the Curved Profile of the Hub Teeth and the Flexible Grid Makes it Possible to Absorb Impact Energy by Spreading it Out, Reducing the Magnitude of the Peak Loads, Reduces Vibration and Absorbs Shock Loads to Driven and Driving Power Transmitting Equipment Components, Maximum Torque 2,200 in-lb