  • Mfr # MH-60V-GFA
  • Zoro # G9679074
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Type
Liquid Propane
BtuH Output
60,000
Air Flow
300 cfm
Includes
10 ft Hose, Cord, Regulator
Width
7 7/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MH-60V-GFA
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Width
7 7/64 in
Length
Height
13 in
Manufacturers Warranty Length
1 yr Limited
Min. Cylinder Size
20 lb
Cord Length
6 in
Overall Depth
18 in
Minimum Cylinder Size
20 lb
Overall Dimensions - H x W x D
13 in x 7 1/2 in x 18 in
Overall Width
7 1/2 in
Overall Height
13 in
Details
Gas Type
Liquid Propane
BtuH Output
60,000
Air Flow
300 cfm
Includes
10 ft Hose, Cord, Regulator
Amps AC
0.6 A
Ignition Type
Continuous Spark
Material
Steel
Features
Adjustable Heat Angle, Fully Enclosed Gas Controls, Safety Overheat Shut-Off
Heater Voltage
120 V AC
Built-In Thermostat
Yes
Heating Area
1,500 sq ft
Fuel Rate
2.3 to 3.9 lb/hr
Hz
60
Standards
CSA
Safety Features
Fully Enclosed Gas Controls, Overheat Shut-Off, Thermocouple
Item
Portable Gas Torpedo Heater
NEMA Plug Configuration
5-15P
Flame-Out Sensor Included
Yes
Housing Material
Steel
Thermostat Included
No
Amperage
0.6 A
Fuel Type, Ignition Type, Ignition Power Source
Propane, Continuous Spark, Electric
Fuel Consumption
1.9 lb/hr
Thermal Overheat Protection
Automatic Reset
Heating Method
Fan Forced
Digital Temperature Readout Included
No
LED Diagnostics Included
Hours on One Filling
10.5 hr
Ignition Power Source
Electric
Frequency
60 Hz
For Use Outdoors
Outdoor Only
Fuel Type
Propane
Fuel Gauge Included
Automatic Safety Shut-Off Included
Built-In Air Pressure Gauge Included
Tank Capacity
Firing Type
Direct-Fired
Housing Finish
Powder Coated
Heating Capacity Output
60,000 BtuH
Power Failure Indicator Included
On/Off Switch Included
Housing Color
Yellow
For Use Indoors/Outdoors
Outdoor Only
Description
Portable Gas Torpedo Heater, Fuel Type Propane, Heating Capacity Output 60,000 BtuH, Heating Area 1,500 sq ft, Minimum Cylinder Size 20 lb, Ignition Type Continuous Spark, Ignition Power Source Electric, Thermostat Included No, Overall Height 13 in, Overall Width 7 1/2 in, Overall Depth 18 in, Automatic Safety Shut-Off Included Yes, Built-In Air Pressure Gauge Included No, Digital Temperature Readout Included No, Flame-Out Sensor Included Yes, LED Diagnostics Included No