  • Zoro # G011574887
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Switch Type
Trigger
Voltage
115VAC
Nominal Amps
11
No Load RPM
10600
Corded/Cordless
Corded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
G13SC2M
Zoro #
G011574887
UPC #
Country of Origin
Malaysia
Dimensions
Spindle Thread Size
5/8 in-11
Size
No Arbor attachment
Tool Length
17.94"
Depth
5.66"
Width
6.44"
Wheel Diameter
5 in
Details
Item
Corded Angle Grinder
Switch Type
Trigger
Voltage
115VAC
Nominal Amps
11
No Load RPM
Corded/Cordless
Corded
Includes
Side Handle, Spanner Wrench, Wheel Guard
Number of Pieces
4
Features
Compact: Low-Profile Head Permits Access in Tight areas
Tool Weight
6.2 lb
Max Power Output
2,000W
Color
Green
Material
Polycarbonate Resin
Application
Grinding
Safety Features
Lock-On Trigger
Lock-On Switch
Yes
Standards
ANSI Standard Z87.1
Material Application
Aluminum, Bronze, Steel
Power Source
Kit Contents
Abrasive Depressed Center Wheel
Current
11 A
Max. Speed
10,600 RPM
Grip Style
Side
Dust Sealed Switch
Yes
Description
Key Features:
  • Utilizes a trigger switch type: It implies the grinder uses a trigger mechanism for operation.
  • Operates on a voltage of 115VAC: This indicates the input power requirement of the grinder.
  • Measures dimensions as 5.66" in depth, 17.94" in tool length, 6.44" in width: These measurements provide clarity about the size of the grinder.