  • Mfr # QPR-160500
  • Zoro # G8405083
Overall Length
1-1/2 in
Shank Material
Carbide
Bore Dia.
.160"
Material
C2 Micrograin Carbide
Bore Depth
.500"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
QPR-160500
Overall Length
1-1/2 in
Bore Dia.
.160"
Bore Depth
.500"
Shank Dia.
3/16 in
Radius
0.0080 in
Max. Bore Depth
1/2 in
Min. Bore Dia.
0.1600 in
Corner Radius
0.008"
Neck Dia.
0.1100"
Groove Width
0.0420"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Application
For Reverse Boring
Finish
Uncoated
Angle
.050"
Projection
0.0500 in
Side Cutting Edge Angle
50 Degrees
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Offset Point
0.0663 in
Boring Bar Type
Radial Profiling
Center to Cutting Tip
0.0663 in
Overhang
0.5900 in
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;Corner Radius Profile;Split Geometry
Measurement System
Fractional Inch
Series
QPR
Cutting Application
Finishing, Radial Profiling, Thread Relief
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Material - Machining
Description
Boring Bar, Radial Profiling, Bright (Uncoated), 0.0663 in, Micro-Quik Tool Holder