  • Mfr # BB-2301100SG
  • Zoro # G8208295
Finish
TiN Coated
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BB-2301100SG
Bore Depth
1.100"
Max. Bore Depth
1.1000 in
Min. Bore Dia.
0.2300 in
Groove Width
0.2000"
Neck Dia.
0.1730"
Split Length
0.220"
Finish
TiN Coated
Projection
0.0570 in
Series
BBS
Center to Cutting Tip
0.0740 in
Finish - Machining
TiN
Offset Point
0.0740 in
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.0740 in, Micro-Quik Tool Holder