  • Mfr # BB-2301250SG
  • Zoro # G7865882
Finish
TiN Coated
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BB-2301250SG
Bore Depth
1.250"
Max. Bore Depth
1-1/4 in
Min. Bore Dia.
0.2300 in
Neck Dia.
0.1730"
Split Length
0.220"
Groove Width
0.2000"
Finish
TiN Coated
Projection
0.0570 in
Offset Point
0.0740 in
Boring Bar Type
Boring
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Center to Cutting Tip
0.0740 in
Series
BBS
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Finish - Machining
TiN
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.0740 in, Micro-Quik Tool Holder