  • Mfr # QBB5-140250
  • Zoro # G905308505
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Offset
0.0463"
Max. Bore Dia.
0.250" (1/4)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBB5-140250
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Max. Bore Dia.
0.250" (1/4)
Neck Dia. (In.)
0.1050"
Details
Offset
0.0463"
Min. Bore
0.1520"
Projection
0.0350"
Description
0.1520" Min Bore DIA x 0.250" (1/4) Max Bore Depth x 0.0350" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.005" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand