  • Mfr # SAT-1250-12
  • Zoro # G7953364
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Style
Stub ACME Threading Tool
Projection
0.0850 in
Hole Dia.
.360"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SAT-1250-12
Overall Length
2-1/2 in
Hole Dia.
.360"
Shank Dia.
3/8 in
Max. Depth
1.250"
Flat Width
0.0330 in
Max. Hole Depth
1-1/4 in
Min. Hole Dia.
0.3600 in
Neck Dia.
0.2700"
Split Length
0.210"
Groove Width
0.1020"
Max. Bore Depth
1-1/4"
Min. Bore Dia.
0.3600"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Style
Stub ACME Threading Tool
Projection
0.0850 in
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Cutting Direction
Right Hand
Offset Point
0.0510 in
Measurement System
Fractional Inch
Max. Threads per Inch
12
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Thread Direction
Right Hand
Features
Cutter Material
Center to Cutting Tip
0.1730 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Thread Standard
Stub Acme
Cutting Application
Threading
Included Angle
29 Degrees
Series
SAT
Offset
0.051"
Description
Threading Tool, Included Angle 29 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.1730 in, Threading